Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupsku
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupsku

/…/ Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert

 

Mili odwiedzający moją stronę Goście;

chociaż artykuł ten odbiega od tematyki Nordic Walking, to (ponieważ w mojej ocenie) w sposób szczególny stanowi ważne wydarzenie lokalne jakim jest Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, postanowiłem zamieścić go na prowadzonej przeze mnie stronie i zachęcić do czynnego w nim udziału.

 

  1. Krótko o projekcie i historii Żołnierzy Wyklętych

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Źródło: http://tropemwilczym.pl/

 

Weźmy udział w Biegu! Nie pozwólmy milczeć historii! Wprawdzie Żołnierze Wyklęci przegrali bój we własnym domu, ale my możemy podjąć ich trop, wrócić na ich szlak i sprawić, że na zawsze trwać będą w naszej pamięci.

Kliknij "Czytaj więcej", aby zapoznać się ze szczegółami i z regulaminem słupskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

  1. Szczegóły i regulamin słupskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 W dniu 28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Fundacji Wolność i Demokracja oraz Fundacja Chodzezkijami.pl, zaprasza na lokalną edycję imprezy, która po raz pierwszy odbędzie się w Słupsku.

Przygotowana została trasa na dystansie 1963 metrów, będących symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

Spotykamy się o godzinie 12:00!

Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna. Zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek.

Zgłoszenia do 25.02.16. Liczba miejsc ograniczona.

Kontakt do koordynatora: Adrian Sosnowski, nr telefonu 509 366 183, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Limit: 250 osób. Charakter biegu: rekreacyjny

Pakiet startowy:

  • koszulka

  • medal (na mecie)

  • opaska

  • torba papierowa

  • materiały promocyjne

 

Zapisy: http://nowe.elektronicznezapisy.pl/event/164.html, natomiast z regulaminem wydarzenia zapoznać się można W TYM MIEJSCU.

 Z trasą Biegu zapoznać się można poniżej.

 

Bieg_tropem_wilczym_Slupsk_2016Kliknij, aby powiększyć

 

Joomla templates by Joomlashine