Słupski Bieg Żołnierzy Wyklętych przeszedł do historii

W dniu 2 marca 2019 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz siódmy przeprowadziła projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego założeniem było  oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Fundacja Wolność i Demokracja wraz z Fundacją Chodzezkijami.pl, zaprosiła osoby chętne do uczczenia pamięci poległych żołnierzy „wyklętych” na lokalną edycję imprezy, która po raz trzeci miała miejsce w Słupsku w Lasku Północnym. Biegacze tradycyjnie mieli do pokonania trasę o długości 1963 metrów,  będących symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych, Józefa Franczaka ps. Lalek.

Start miał miejsce punktualnie o godzinie 12.00, a każdy z zarejestrowanych uczestników Biegu po przekroczeniu linii mety otrzymał pamiątkowy medal. 

Podczas tego wydarzenia biegowego obecni byli żołnierze prezentujący współczesne umundurowanie i broń, a miłośnicy historii prezentowali mundury i broń żołnierzy tamtych czasów. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony jako święto państwowe przez Sejm RP w 2011 roku i obchodzony jest corocznie 1 marca. 

Galerię zdjęć z wydarzenia obejrzeć można w TYM MIEJSCU oraz  na facebooku pod adresem https://www.facebook.com/events/292124668093998/

Zapraszam

 

 

Joomla templates by Joomlashine