14 lutego Białogard ? Koszalin. Ostatni dzień Akcji

Akcja Zauwaz Mnie Białogard Koszalin14 lutego do znajdujących się w Białogardzie marszerów Akcji Zauważ Mnie, Jadwigi Grochowalskiej i Józefa Ławra dołączyły kolejne trzy osoby osoby: Pan Andrzej Jakubowski, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wiola Olszak i Andrzej Marzec, którzy wczesnym rankiem przyjechali do Białogardu, by dać wyraz swojej solidarności z cierpiącymi na padaczkę osobami i uczestniczyć w przeprowadzanym na ich rzecz marszu. 

Krótko po godz. 7.30 niewielka, bo pięcioosobowa grupka walkerów żegnana przez Panią Małgorzatę Stachowiak, Zastępcę Burmistrza Białogardu wyruszyła w kierunku Koszalina na ostatni etap trwającej 14 dni Akcji. Chociaż było stosunkowo ślisko, szło się dość przyjemnie. Gdy znajdowaliśmy się tuż przed tablicą informującą o granicy miasta, głośnym szczekaniem pożegnały nas znajdujące się w schronisku psy.

Gdy wyszliśmy z miasta i weszliśmy na jezdnię (niestety, znowu nie było pobocza) zrobiło się niebezpiecznie. Pokryta cieniutką warstwą lodu nawierzchnia stwarzała zagrożenie zarówno dla piechurów, jak i mijających ich pojazdów. I faktycznie, po jakimś czasie ujrzeliśmy przewrócone na poboczu auto, które w wyniku poślizgu wpadło do niezbyt głębokiego rowu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Nasza grupa poszła dalej, a ja pomyślałem sobie tylko, że mieliśmy dużo szczęścia, iż w chwili tego drogowego zdarzenia nie znajdowaliśmy się na wysokości niefortunnego pojazdu.

Później warunki na drodze poprawiły się nieco. Zniknęła cienka warstwa lodowej skorupy i mogliśmy w sposób dość znaczący zwiększyć tempo naszego marszu. Z towarzyszącego nam na trasie samochodu Akcji Zauważ Mnie sączyła się muzyka przeplatana jej hymnem. Gdzieś na trasie natknęliśmy się na samochodowy patrol Policji i Żandarmerii Wojskowej, który jak się później okazało wyjechał nam naprzeciw, by pilotować nas do samego Koszalina.

Naprzeciw naszej grupie wyjechały też ekipy radiowe i telewizyjne, by przygotować materiał z trasy dla swoich stacji. Do maszerujących piechurów dojechali również dwaj najmłodsi uczestnicy Akcji: Mikołaj Grochowalski i Marcin Kaliszan, którzy brali udział również we wcześniejszych jej etapach i już ?mieli w nogach? ok. 120 km. Dojechała też mama Marcina, Grażyna i tata Mikołaja, Marek.

Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do Świeszyna, gdzie w gościnnych progach swojej parafii powitał nas ks. Remigiusz Szrajnert, który dla zmęczonych już nieco drogą walkerów przygotował poczęstunek. Na spotkanie z uczestnikami Akcji Zauważ Mnie przybył też reprezentujący Wójta Gminy Świeszyno, Pan Eugeniusz Kić, Sekretarz Urzędu Gminy.

Po poczęstunku i krótkiej rozmowie z proboszczem i przedstawicielem miejscowego samorządu ruszyliśmy w ostatni odcinek naszej trasy. Do Koszalina dotarliśmy ok. godz. 14.30. Tam pod koszalińską rozgłośnią radiową spotkaliśmy się z wolontariuszami Akcji i Panem Piotrem Ostrowskim, Prezesem Zarządu Radia Koszalin. Następnie udaliśmy się na ulicę Sportową, gdzie w tamtejszej hali sportowej, władze tego miasta, Polskiej Federacji Nordic Walking i koszalińskiego TKKF-u powitały przybyłych walkerów. Poczęstowani zostaliśmy przekąskami i gorącymi napojami, a Szefowa Akcji, Jadwiga Grochowalska przypomniała w krótkich słowach zebranym na sali widzom czym jest Akcja Zauważ Mnie. Sponsorzy i inne zaangażowane w to przedsięwzięcie osoby otrzymały tytuł Przyjaciela Chorego na Padaczkę i pamiątkowe statuetki.

Finał Akcji Zauważ mnie 2013 - meczOdbył się też mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Akcji Zauważ Mnie i reprezentacja księży z diecezji koszalińsko ? kołobrzeskiej , w którym nasza drużyna uległa przeciwnikom 3:5. Po meczu wśród osób, które wraz z Panią Jadwigą przeszły przynajmniej 3 etapy Akcji wylosowano upominki. Byli wśród nich najmłodsi bohaterowie tego przedsięwzięcia, czyli Mikołaj Grochowalski i Marcin Kaliszan wraz ze swoją mamą Grażyną oraz Józef Ławer.

Finał Akcji zwieńczył bankiet, po którym uczestnicy przedsięwzięcia rozjechali się do domów.

/Andrzej Marzec/

Zdjęcia autorstwa Sandry Reckiej z ostatniego etapu Akcji Zauważ Mnie 2013 obejrzeć można W TYM MIEJSCU, a ze zdjęciami z meczu Drużyna Akcji Zauważ mnie vs. Księża zapoznać się można TUTAJ.

Joomla templates by Joomlashine