Wilczym Tropem. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bytowie i w Słupsku

Bieg_tropem_wilczym_Bytow_2017

…/ Ponieważ żyli prawem wilka 
Historia o nich głucho milczy 
Pozostał po nich w białym śniegu 
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy. 

 

Zbigniew Herbert

 

 

   1. Krótko o projekcie i historii Żołnierzy Wyklętych

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Źródło: http://tropemwilczym.pl/

 

 

2. Szczegóły i regulamin bytowskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 26 lutego o godzinie 12.00 na stadionie w Bytowie odbędzie się Bieg i Rajd Nordic Walking zorganizowany ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorami imprezy są:

Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie, Klub Biegacza „GOCH” Bytów, Kompleks Basenowo – Rekreacyjny „NIMFA” w Bytowie oraz Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec ZHP Bytów.

Długość trasy wynosi 1963 metry. Regulamin znajduje się TUTAJ, a zapisać się można W TYM MIEJSCU.

Liczba uczestników jest ograniczona do 160 osób. Koszt uczestnictwa zarówno w Biegu Głównym, jak i w marszu NW wynosi 25 zł.

Osoby chętne będą mogły skorzystać z usług „stoiska fryzjerskiego”, na którym można będzie pomalować włosy biało – czerwonym sprayem (ze wszystkimi atestami) manifestując tym samym pamięć Żołnierzom Wyklętym. Barwa na włosach – jak zapewnia na swojej stronie Organizator – utrzyma się do ich pierwszego umycia.

 

3. Szczegóły i regulamin słupskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 26 lutego o godzinie 12.00 w słupskim Lasku Północnym (wejście od ul. Madalińskiego odbędzie się Bieg zorganizowany ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Organizatorami imprezy są: 

Fundacja Chodzezkijami.pl, 7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk,  oraz Fundacja Wolność i Demokracja. 

Długość trasy wynosi 1963 metry. Regulamin znajduje się TUTAJ, a zapisać się można W TYM MIEJSCU

Liczba uczestników jest ograniczona do 250 osób. Wpisowe: 22 zł do 24 lutego, 35 zł w dniu imprezy (o ile limit osób nie zostanie wcześniej wyczerpany)  

Zapraszamy do uczestnictwa

 

Joomla templates by Joomlashine