Relacja z sopockiej Konferencji dla Organizatorów Imprez Nordic Walking

18 lutego br. w gościnnych progach Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie odbyła się Konferencja dla Organizatorów Imprez Nordic Walking w Polsce. Konferencję przygotował portal Chodzę z kijami a jej gospodarzem był Pan Krzysztof Walczak, Redaktor Naczelny wspomnianego portalu.

 

Po przywitaniu przez gospodarza, głos zabrał Pan Olgierd Bojke, Prezes Polskiej Federacji Nordic Walking. W wystąpieniu naświetlone zostały cele Międzynarodowego Stowarzyszenia Nordic Walking (INWA) Poruszone zostały zagadnienia dotyczące promocji NW poprzez organizacje i uczestnictwo w zawodach sportowych. Zastanawiano się czym tak naprawdę jest Nordic Walking. Czy uprawianie NW można zaliczyć już do sportu czy jedynie do amatorskiej rywalizacji. Omawiano też sprawy dotyczące inicjatywy legislacyjnej, która unormowałaby sytuację prawną NW w Polsce.

 

 

Później w sprawie organizowania imprez Nordic Walking głos zabrał Pan Krzysztof Walczak. Mówił o istotnych elementach z jakich powinno się składać przygotowanie imprezy NW, wskazując w swoim wystąpieniu na wagę outsourcingu i przygotowania atrakcji. Następnie o możliwości i warunkach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking mówiła jego prezes, Pani Paulina Ruta ? Kaczmarska.

 

O Międzynarodowych Targach Gdańskich opowiedziała treściwie Pani Dorota Solochewicz. W bardzo przystępnej i skondensowanej formie zasady projektowania szlaków turystycznych wyjaśnił wykładowca trójmiejskich uczelni, dziennikarz i kartograf, zapalony turysta i podróżnik Pan Michał Witkiewicz.

 

Wśród zaproszonych prelegentów nie zabrakło też przedstawiciela Policji, który próbował wyłuszczyć zebranym na sali słuchaczom meandry przygotowywania imprez masowych i sposoby ich zabezpieczania. W kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 poruszył również przepisy międzynarodowe, które będą obowiązywać w związku z tym wydarzeniem sportowym.

 

Po wystąpieniu Pana Witkiewicza, po raz kolejny zabrała głos Pani Paulina Ruta ? Kaczmarska mówiąc o idei organizacji zawodów Nordic Walking na podstawie organizowanych w Złotoryi Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking. Później ratownik medyczny Pan Bartosz Sołtysik mówił o sposobach zabezpieczania imprezy od strony medycznej. Mówił o aspektach prawnych, zwracał uwagę na określone elementy zabezpieczenia medycznego, które powinny być ujęte w regulaminie imprezy, zabezpieczenia samej trasy oraz zaplecza medycznego.

 

Reprezentantka Stowarzyszenia Turystycznego KASZUBY, Pani Aleksandra Moll, mówiła o sposobach wytyczania i oznaczania tras NW. Stowarzyszenie, które reprezentuje prelegentka wytyczyło na Kaszubach ok. 200 km tras. Jego członkowie stworzyli system znakowania szlaków, który można pobrać bezpłatnie pod adresem http://nordicwalkingkaszuby.pl/


Uczestnicy Konferencji otrzymali od występujących w imieniu Zdrowotelu Łeba Pani Elżbiety Pietruszewskiej i Pani Doroty Ostrowskiej karty rabatowe na świadczone przez Zdrowotel usługi.

 

Czas przeznaczony na Konferencję powoli dobiegał końca. W kolejnych wykładach poruszono jeszcze sprawy związane z komunikacja podczas zawodów NW i nowymi technologiami, które nieodwołalnie wkraczają i do tej dziedziny (m.in. Internet, elektroniczny pomiar czasu, GPS).

 

Omówione też zostały sprawy związane z obsługą informatyczną zawodów (Pan Jan Salewski), sędziowaniem i reklamą.

Joomla templates by Joomlashine